Vakcinācija pret gripu

 

Tuvojoties ziemas mēnešiem, arvien pieaug saslimstība ar akūtām respiratorām vīrusa infekcijām, tai skaitā gripu. Katru gadu no janvāra vismaz līdz martam (8-10 nedēļas) Latvijā ir gripas epidēmiskais periods, kad saslimstība ir visaugstākā. Gripas laikā ievērojami pieaug mirstība un Slimnīcai, lai samazinātu pacienta inficēšanās risku slimnīcā, nākas strādāt pastiprinātas piesardzības apstākļos. Ja slimnīcā nonāk inficēts pacients vai darbinieks, viņš var apdraudēt citus pacientus un darbiniekus, kuri nav vakcinēti. Gripas simptomi parādās 48-72 stundas pēc inficēšanās un tai raksturīgs pēkšņs slimības sākums, drudzis, nespēks, stipras galvassāpes, sāpes kaklā, aizlikts degums, sauss klepus un sāpes muskuļos. Gripa ir ļoti nopietna slimība stacionētam pacientam, kā arī palielina ķirurģiskās brūces infekcijas risku. Īpašas riska grupas smagām komplikācijām ir veci cilvēki, pacienti ar hroniskām slimībām, grūtnieces, cilvēki ar imunosupresiju (piemēram, onkoloģiski pacienti, dialīzi, bioloģiskos medikamentus, glikokortikoīdus saņemoši pacienti, pacienti ar HIV infekciju) kā arī pacienti ar aptaukošanos.
Vienīgais veids kā šādus pacientus pasargāt no gripas un tās komplikācijām ir veikt šo pacientu vakcināciju.

Lai mazinātu pacientu saslimstību ar gripu, tās izraisītajām komplikācijām un mirstību no šīs slimības, visiem pacientiem pirms paredzamas plānveida hospitalizācijas jābūt vakcinētiem pret gripu! Stājoties slimnīcā jāņem līdzi potēšanas pase!

Atgādinām, ka Latvijā gripas vakcīna ir iekļauta kompensējamo medikamentu sarakstā un tiek kompensēta 50 % apmērā šādām grupām:

  1. personām vecumā no 65 gadiem;
  2. grūtniecēm.
  3. pieaugušajiem, kuri pieder pie šādām veselības riska grupām:
  • personas ar hroniskām plaušu slimībām;
  • personas ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām neatkarīgi no to cēloņa;
  • personas ar hroniskām vielmaiņas slimībām;
  • personas ar hroniskām nieru slimībām;
  • personas ar imūndeficītu;
  • personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju.

Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi atgādina, ka gripa ir akūta, īpaši lipīga infekcijas slimība. Gripas infekcijas avots ir slims cilvēks, kurš klepojot, šķaudot vai runājot, izplata vīrusu. Vesels cilvēks ar gripu inficējas ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusu, vai saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem atrodas gripas slimnieka deguna vai rīkles izdalījumi.

Plašāk par gripu, vakcināciju un kompensācijas iespējām lasi Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.
Par vakcināciju pret gripu interesējies vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta!

Pasargā sevi un apkārtējos – vakcinējies pret gripu!